Książeczki kontrastowe- alternatywna literatura dla najmłodszych

SONY DSC

Nie wiem jak Wy, ale uwielbiam czytać mojemu Alkowi książki. Od pierwszego miesiąca, kiedy pojawił się na świecie, gdzieś pomiędzy porą karmienia, małą awanturą a wspólnymi zabawami, znajdujemy czas na kolorowe i bajkowe książki. Czasami w środku dnia z synkiem na kolanach, innym razem wieczorem do snu, czytamy. Jadąc Lokomotywą, Juliana Tuwima, dotarliśmy do stacji gdzie mieszkał chory z przejedzenia kotek, żeby finalnie, zajrzeć do kamienicy Pawła i Gawła. Wierszyki, bajki, rymowanki, lubimy czytać wszystko, włącznie z pismem obrazkowym z książeczek kontrastowych.

Literaturę dziecięcą, znają zapewne wszyscy. Sięgając choćby do szufladki ze wspomnieniami z własnego dzieciństwa. Jednak podejrzewam, że o książeczkach kontrastowych, część z Was nie słyszała. Dopóki nie zostałam mamą i nie zaczęłam interesować się stymulowaniem rozwoju maluchów, sama nie miałam o ich istnieniu bladego pojęcia.

SONY DSC

SONY DSC

Książeczki kontrastowe, są skierowane już dla najmniejszych dzieciaków w wieku 3 miesięcy. Jak sama nazwa wskazuje, bazują na kontrastach. Ponieważ kilku miesięczne dzieci, nie mają jeszcze zdolności odróżniania kolorów, strony książeczek składają się z białych obrazków na czarnym tle i odwrotnie. Obrazki są bardzo proste, zawierają przedmioty z najbliższego otoczenia niemowlaka. Zadaniem rodzica, jest opowiedzenie dziecku o tym co znajduje się na obrazku, tak aby przybliżyć maluchowi otaczającą go rzeczywistość. To od nas zależy jak opiszemy dany przedmiot czy zwierzę. Możemy popisać się wyobraźnią i poudawać różne dźwięki na przykład te, wydawane przez zwierzęta.  Alek najbardziej lubi opowiadanki dotyczące właśnie zwierząt.

Dla starszych dzieciaków tj 6m+ przewidziano również całą serię książeczek kontrastowych. Pojawia się w nich zdecydowanie więcej kolorów, obrazki przedstawione w książeczkach, są bardziej skomplikowane tak by były dopasowane do możliwości poznawczych, małego odbiorcy.

SONY DSC

SONY DSC

Książeczki wykonane są z grubej tektury, dzięki czemu mają szanse przetrwać i służyć dużo dłużej. U nas, poza standardową funkcją, są równie często „degustowane” przez Alka. Książki z cienkimi kartkami, na pewno nie wytrzymałyby takiego testu wytrzymałosci.

Myślę, że tego rodzaju literatura dla najmłodszych, to świetna alternatywa dla klasycznych książek z wierszykami.  Książeczki można kupować pojedynczo, lub od razu zdecydować się na całą serię. My Alkowe lektury nabyliśmy w empiku zajrzyj ale kilka dni temu, widziałam książki tego rodzaju również w biedronce.

Jakie jest Wasze zdanie na temat czytania maluchom? Lubicie się z książkami?

SONY DSC

SONY DSC

Reklamy

3 komentarze

jeżeli spodobał Ci się artykuł polub, udostępnij lub napisz komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s