Nie bądź tabletowym rodzicem – kampania skrojona na miarę obecnych czasów

mama-tata-tablet-kampania

Jeśli Twój dzień zaczyna się od włączenia smartfona, a Twoje dziecko najlepiej bawi się, przesuwając palcem po ekranie tabletu, ten wpis jest dla Ciebie.

Znakiem naszych czasów, jest ilość godzin spędzanych przez nas, w wirtualnej rzeczywistości, korzystając ze smartfonów czy tabletów. A skoro my – dorośli, potrafimy wyłączyć się na kilka ładnych godzin, surfując beztrosko w internecie, dlaczego by nie pozwolić naszym maluchom, na jak najwcześniejsze zapoznanie się z technologicznymi umilaczami życia?  Odpowiedź na to pytanie, znajdziemy w najnowszej kampanii społecznej „Mama, tata, tablet”, prowadzonej przez Fundację Dzieci Niczyje.

Spot kampanii, niczym kadry z wesołej kreskówki dla najmłodszych, przedstawia realia panujące w wielu domach. Od samego początku, egzystencja dziecka jest powiązana z korzystaniem z tableta. Dziecko w niekontrolowany sposób, bawi się do woli urządzeniem skierowanym, tak na prawdę dla dorosłych. W konsekwencji czego, pierwszymi słowami jakie wypowiada niemowlę jest „tablet”, „daj tablet”, „mama tablet”, „tata tablet”.

Rodzice malucha, zajęci swoimi sprawami, nota bene również związanymi ze światem multimedialnych urządzeń, cieszą się, że ich dziecko z taką uwagą bawi się tabletem i nie wymaga od nich większego zaangażowania.

Skutkiem takiego wychowania, bez bliskości, bez budowania relacji opartych na wzajemnym szacunku i zaufaniu, jest brak jakiejkolwiek więzi emocjonalnej dziecka z rodzicami. Za to ze swoją zabawką, dziecko czuje ogromną więź (Sic!), w końcu spędza w jej „towarzystwie”  cały swój wolny czas, przestając dostrzegać zarówno rodziców jak i otoczenie.

W dalszej części spotu, omówione są konsekwencje, z jakimi przyjdzie się zmierzyć młodemu Homo Tabletis w przyszłości. Brak umiejętności nawiązywania relacji z rówieśnikami, problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, utrudnione dostrzeganie walorów otaczającego go świata, to tylko niektóre z nich.

Pomimo kreskówkowej formy spotu, nie znajdziemy na jego końcu, wesołego Happy Endu.  Zamiast tego, twórcy kampanii, kilkoma ważnymi hasłami, starają się wskazać oglądającemu, na co zwrócić uwagę, udostępniając dziecku, zabawki dla dorosłych.

  • Nie udostępniaj dziecku tableta lub smartfona przed ukończeniem 2 roku życia!
  • Nie pozwalaj dziecku korzystać z urządzeń z ekranami przed snem
  • Czas jednorazowego korzystania przez dzieci z urządzeń mobilnych nie powinien przekraczać 15-20 minut
  • Podczas całego dnia, czas korzystania z urządzeń ekranowych, nie powinien przekraczać 30 minut
  • Jako rodzice, kontrolujmy strony odwiedzane przez nasze dzieci

 Warto zastanowić się, kiedy i w jakiej formie udostępniać dzieciom urządzenia  takie jak tablet.  I czy chcąc sprawić dziś maluchowi frajdę z nowej multimedialnej zabawki, nie robimy mu tak na prawdę krzywdy, na całe życie. W końcu za kilka lat, to my i nasze pociechy, zbierzemy żniwo, sposobu  w jaki zdecydowaliśmy się wychowywać  nasze dzieci.

Nie bądź tabletowym rodzicem!

Więcej o kampanii znajdziesz na: mamatatatablet.pl

Reklamy

Jeden komentarz

jeżeli spodobał Ci się artykuł polub, udostępnij lub napisz komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s